"Moudřejší ustoupí" řekl mozek a opustil mě.

Je všechno, tak jak se zdá? Asi ano, jen já se snažím ospravedlnit alespoň pár z ´nich´

11. května 2009 v 17:25 | Anik |  Moje kecy

Jaký je můj názor na kouření?

Abych pravdu řekl, tak se můj názor za tu dlouhou dobu co dělám tuto činnost (od které mě někteří lidé odrazují, protože to dělám zadarmo) změnil.
Zpočátku jsem psal, že kuřáky nemám rád, že jsou slaboši, atd.. Nyní však do problematiky kouření mnohem lépe vidím. Kuřák je člověk, který začal kouřit buď z toho popudu, že jej "donutila" psychologie ostatních lidí (party) nebo reklama. Kuřák může a nemůže za to že kouří.
Nyní kuřáky respektuji a mnohem více chápu. Snažím se jim pomoci tím, že jim ukazuji, co je čeká, pokud budou v nikotinových orgiích pokračovat. Myslím si, že mají nárok na to vidět pravdu. Ne, žádné ´reklamní cowboye´ tu samozřejmě neuvidíte. Uvidíte tu realitu - nezkreslený život kuřáka - takový jaký skutečně je.
Hodně lidí mi píše, že už nekouří X dní, atd. Vím, že to máte těžké. Velice oceňuji člověka, který kouřil a přestal. To je značný důkaz pevné vůle, sebedůvěry a sebedisciplíny. I v tomto by vám měl web ukázat jakou cestou se dát (i když to není jeho hlavní náplní). Nejtěžší je asi nepřestat, ale to při odvykání sami poznáte. Za 14 dní nebo do měsíce však už je zase dobře.

Víte, ale přesto: kuřáci jsou trošku arogantní - proč? Ničí si své zdraví záměrně (jsou na to upozorňováni na plakátech, na krabičkách, v médiích, časopisech, ...) a pak chtějí na státu - resp. pojišťovně, aby je vyléčila (např. odstranila zhoubný nádor). Nic za to neplatí (kromě zdravotního pojištění ze svého platu). Vždyť je nadstandardní zdravotní péče pro nemoci z kouření v ČR zdarma - tak proč si lámat hlavu, že? A přitom miliony korun, které se dají na operace nemocí způsobených kouřením, by mohly jít někam jinam - např. pro chirurgy, kteří dělají endoprotézy (na operaci endoprotézy se čeká ve Frýdku místku 1-4 roky, nyní je 500 čekatelů, VZP proplácí jen 2,5 endoprotézy týdně a vymlouvá se proč nemůže platit)! Kdyby se nemusely léčit a diagnostikovat choroby z kouření, tak by bylo třeba zaplaceno VZP pět endoprotéz a ne jen 2,5 za týden. Podobná situace je ve všech městech v ČR! No a o to jde.
Možná někdo namítne, že léčba nemocí z kouření může být uhrazena ze zdravotního pojištění. Nicméně na to bych oponoval, že každý člověk, nezávisle na tom, zda kouří nebo ne má své další specifické osobní nemoci a kouření a nemoci s tím spojené jsou jen další z nich (jak jsem napsal v minulém odstavci - nadstandard). Pojišťovna tedy platí obojí.
Zdůrazněme však jednu důležitou věc, která kuřáky částečně ospravedlňuje: kuřáky vychovává naše společnost. Kdyby nebyly reklamy a psychologický nátlak, lidé by neměli důvod kouřit!
Měla jsem napsaný sáhodlouhý článek, ve krerém jsem odsuzovala kouření, kuřáky a vše kolem toho. Pak jsem se na chvíli uklidnila a šla jsem se kouknout na mnou znovu objevený web (znovuobjevený, protože už jsem na něm předtím byla, ale pak jsem zapomněla adresu (a děsivě mě do žralo, to mi věřte) ). Projížděla jsem si zrovna články - fakta, čísla a i něco o pasivním kouření, když tu jsem narazila na podrubriku " Můj názor". Opravdu mě zajímal názor majitele této stránky, a tak jsem na to se zájmem klikla. To co mi vyjelo, jsem okamžitě začala hltat očima, ale u druhého odstavce jsem se zarazila a trochu zapřemýšlela. Asi jsem byla opravdu rozohněna, všechny kuřáky odsuzovala a nadávala jim, že jsem vůbec nepomyslela na jiné důvody, proč někdo vůbec začal kouřit. Ve svém článku, který teď už tuplem nehodlám zveřejňovat, jsem všechny , co kouří, obvinila, že začali kvůli frajerství a nutnosti být cool (samozřejmě to je pravda, hlavně u většiny dětí a mladistvích do 18ti let), a proto aby nás všechny povraždily svou arogancí a ingorantsvím k ničení cizího zdraví. Samozřejmě jsem tušila něco o tom mizivém počtu lidí, co začli proto, že měli problémy, deprese atp., ale nevěnovala jsem jim žádnou pozornost. A to byla asi chyba, už jen proto, že jejich počet asi nebude tak mizivý. Alespoň na chvíli se pokusím chápat kuřáky, ať už ty starší nebo ty úplně mlaďoučké z jiného úhlu pohledu. Asi mi to moc dlouho nevydrží, za chvíli mě u nás doma určitě něco rozohní, a pak opět všechny kuřáky pošlu do pekel.
Dám příklad situace, ve kteté se daná osoba nachází (je to pouze můj osobní výmysl v této vteřině/(ách), takže v tom nehledejte žádné podobnosti se skutečností)
´Vleče se mrazivým večerem. Náladu má pod psa. Ví, co jí doma čeká. Raději na to nemyslet. Nemyslet na další špatnou známku, která se jasně rýsuje pod plátěnou taškou jako reflektor a křičí na míle daleko : ´Podívej se na mě, já jsem další pětka v tvé žákovské, cha!´ Máma bude zase určitě pryč. Tvrdí, že musí na pohovor. Pche, pohovor do dvou do rána? Jasně... Nehce slyšet zase ten pláč. To srdcervoucí vzlykání ztlumené velkým polštářem. A pak ty modřiny. A trapné výmluvy. Zase samé ´Spadla jsem ze schodů, to nic není.´ nebo ´Zakopla jsem o práh, to bude dobrý.´ Co teprve ve škole. Nikdo si jí nevšímá, a když ano, dobírají si jí. Nadávají jí, pokřikují za ní fakta o její rodině, která už stejně dávno zná. Už to nedokáže unést, to těžké břímě, které jí stahuje dolů a dolů, jako když se potápí loď. Najednou se zastaví. Pomyslí na slova své starší sestry. "Přijď někdy za náma, uleví se ti, uvidíš!" Pokaždé, když odmítla, ona jen zakoulela očima a prohlásila "Bože, ty slušňačko. Tak nechtěj. Ale stejně, dlouho už to nevyržíš, to si pamatuj." Myslela si, že se snaží zlomit její pevnou vůli. Ona s ničím takovým odporným nikdy nezačne, na to má moc ráda svoje tělo a své zdraví, to především. Všechno zvládne, urovná se to, a pak budou rodina jako každá jiná. Máma v domáctnosti usmívající se a vařící výborná jídla, otec pracující v bance, sestra chodící do sboru a na hodiny baletu, se zářivým úsměvem na tváři se nechávý fotit na titulní stránku magazínu. A ona, ona, která byla vždycky dobrá v gymnastice a vynikala v matematice. Jenže to je minulost, i ty poslední naděje se rozplynuly a zmizely, jako obláčky sraženého dechu vycházející teď z jejích úst do mrazivé ho večera. Na sebevraždu je moc slabá, vůli žít přece jenom ještě má. Ale co může ztratit, když TAM jednou půjde a zkusí to? Nic. Ztratit už opravdu nemá co. Pomalu se otáčí a pak vyrazí vpřed. Její tenisky dopadající na zmrzlý chodník vytvářejí strašidelnou kulisu. Jako v hororu. Přesně tak jí připadá celý její život, jako horor. Zastaví se před skladem. Vezme za obrovité dveře a vchází do dýmem zahalené místnosti. Už o ničem nepřemýšlí, dělá všechno rychle a hlavně bezmyšlenkovitě. Sestra jí bez řečí podá cigaretu a povzbudivě se usměje. Ona to tušila, tušila to od samého začátku tohohle všeho. Všude okolo je tak krásně. Pěkná atosféra, klid, pohoda a teplo jako u domácího krbu. Pomalu popotáhne. Uleví se jí. Vůbec necítí, že by jí odumíraly plíce, jak si to vždycky představovala, nic na tom přeci není. Všude je plno tváří, které se na ní usmívají a pokyvují jí na pozdrav. Třeba ještě nakonec bude mít kamarády, pomyslí si šťastně a zavře oči. ´
Může to tak být? Podle mě je to hodně přehnané, ale určitě podobné případy existují. A těch lid/dětí je mi moc líto. Pak jsou tu taky bohužel lidé, co si problémy vymýšlí, zveličují je a rozmazávají , aby byli zajímaví a nebo aby si ospravednili to, že kouří. Takové jedince bych nejraději shodila ze skály. No, bohužel už se zase dostávám tam, kde jsem byla na začátku, k obviňování. Takže to raději ukončím a půjdu se užírat svou nenávistí ke kouření zase o dům dál.

Ps: Většině lidí, co přestali s kouřením prý pomohl pejsek. Prý je tak žralo, že mu ničí zdraví, tomu roztomilému tvorečkovi, že šli na odvykací kúru (toto jsem také nalezla na onom webu). Tak si říkám, copak jim netačí koukat se na to, jak ubližují svým dětěm? Musejí si koupit psa. Pche, to je fakt děsivá spravedlnost. Ne, že bych neměla ráda psy, ale.............. To be continued


http://mm.denik.cz/56/e6/matka_cigareta_dite_sip-300.jpg 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daggy Daggy | Web | 12. května 2009 v 18:17 | Reagovat

Víš, nechci se v tom šťourat, ale podle mě lidí, jako je ta dívčina z příběhu je 0,0000000000001 procento kouřící populace. Povětšinou s kouřením začínají takoví jedinci jako Ančí P. (ty iniciálny nepatří tobě, samozřejmě, ale jisté osobě, že? :D), prostě proto, že chce být "cool". Jistě, zatím je to opravdu jenom frajeřina, kouří když chce a ne když potřebuje. Ona si neuvědomuje, že za pár let už třeba nebude moct přestat. Bude to těžké a bolestivé, ale to je jí teď šumafuk.
Nevím, třeba se pletu, ale kuřáky nelituju ani v nejmenším a je mi jenom líto, že čerpají peníze ze zdravotnictví (jak bylo uvedeno v článku).

2 @nik @nik | 12. května 2009 v 19:09 | Reagovat

Jojo, to já vím, že ta dívčina je asi hooodně nereálná, ale co alespoň na pár vteřin (!!) jsem se pokusila chápat to jinak, ale jak je vidět ze začátku i z konce mého článku, nejvíce se přiklálím k tvé verzi , že začínají z frajeřiny a z toho já je obviňuju dosti radikálně.

3 Šilhavý hoch Šilhavý hoch | Web | 12. května 2009 v 19:22 | Reagovat

Dobré odpoledne, kamarádi!
Tak jsem opět zašilhal na tyto stránky a musím opět projevovat nesouhlas. Panno Marie Nazaretská! Všechno je tu tak neestetické! Moje umělecká duše tuze trpí!
Slečno, příště se k tomu natočte trochu víc zboku, budete mít lepší výhled!
S pozdravem,
V Praze dne 12.5.2009
Šilhavý hoch

4 @nik @nik | 14. května 2009 v 20:29 | Reagovat

Šilhavý hochu, ráda bych vám doporučila nové brýle na vaše švidravá očiska, ale myslím, že na to je potřeba oční lékař! A pokud nepomůže ani to, zavolejte záchrannou jednotu, ona určitě dorazí X-D

5 Šilhavý hoch Šilhavý hoch | Web | 15. května 2009 v 21:23 | Reagovat

Dobrý podvečer, kamarádi!
Opět se tu šťastně shledáváme, má švidravá oka opět zabrousila na tento blog. Bohužel se ani tentokrát nemohu vyvarovat kritiky. Rád bych podotknul, že k očnímu lékaři chodím, dokonce vyhlášenému. Má sice trochu vyšší poplatky za vyšetření, ale zato mám jistotu, že mi má oka vyšetřil zcela správně. A navíc hraje krásně na píšťalu. Ta hudba lahodí mému sluchu. V případě zájmu se podívejte na jeho webové stránky www.rikaji-mi-adolf.cz.
S pozdravem,
V praze dne 15.5.2009
Šilhavý hoch

6 Cactuc Cactuc | Web | 16. května 2009 v 20:17 | Reagovat

TOHLE VUBEC NENI TVUJ ABREVNÝ SVĚT !! NE A NE A NE !!

7 @nik @nik | 16. května 2009 v 22:27 | Reagovat

Vyjadřuj se laskavě ke článkům, když už:-D A je to můj dzájn ,ne můj barevný svět..hehe x-D

8 @nik @nik | 16. května 2009 v 22:28 | Reagovat

Šilhavý hoch: Vítr a meluzína mi našeptaly, že vašeho pana očaře jsem pravděpodobně už někdy někde viděla...ehm x-D

9 Kosťa Kosťa | 17. května 2009 v 12:09 | Reagovat

Podle mě je takovejch lidí víc, ale jinak klobouk dolů! Schopnost si udělat objektivní názor je známkou dospělosti a je to hodně důležitý. A taky klobouk dolů před článkem, měla bys psát do nějaký odvykací rubriky. :)

10 Šilhavý hoch Šilhavý hoch | Web | 17. května 2009 v 17:37 | Reagovat

Mladá dámo!
Tady už přestávají všechny šprýmy! Tadytohlento, co nevím, co má znamenat, mi právě způsobilo srdeční slabost! Vaše barevné vidění je naprosto otřesné, můj ty bože, lidi, podívejte se na to! Nechce se vám plakat?! NE?! Opravdu jsem jediný, komu je do breku?! BÉÉÉÉ!!!
S pozdravem
V Praze dne 17.5.2009
Šilhavý hoch

11 Daggy Daggy | Web | 17. května 2009 v 17:38 | Reagovat

Šilhavého hocha si vůbec nevšímej. Máš to tu teď moc pěkný. ;)

12 @nik @nik | 17. května 2009 v 20:12 | Reagovat

Kosťa: No, díky. Jako já bych v budoucnu klidně ráda něco někam  napsala, ale jde o to, kdo mě bude poslouchat, protože svět je plný ignorantů a ti nad mými "bláboly" jen mávnou rukou <:-)
Šilhavý hoch: Chápu ...x-D
Daggy: No, já bych řekla. Laskavě si toho mamlase odveď !! :-D

13 Cactuc Cactuc | Web | 19. května 2009 v 21:20 | Reagovat

NENI TO BAREVNEJ SVĚT !! A NE A NE A NE!!

14 @nik @nik | 23. května 2009 v 20:03 | Reagovat

je a je

15 Daggy Daggy | Web | 24. května 2009 v 16:37 | Reagovat

Mnoooooo, já s ním přece nejsem v kontaktu. On se tu vyskytuje celkem nezávisle na mně, to já nedůkážu nijak ovlivnit. Bohužel to s ním asi budeš muset vydržet (chichi)..... >:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama